Co to jest cukrzyca?

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 1, która kiedyś była znana jako cukrzyca młodzieńcza, występuje wtedy, gdy organizm nie wytwarza insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi przetwarzać cukier. Cukrzyca typu 1 jest zwykle diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych i jest leczona zastrzykami z insuliny.

Cukrzyca typu 2, która kiedyś była znana jako cukrzyca dorosłych, występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie wykorzystuje prawidłowo insuliny. Cukrzyca typu 2 jest zwykle diagnozowana u osób dorosłych w wieku powyżej 45 lat i jest leczona za pomocą kombinacji diety, ćwiczeń fizycznych i leków.

Jak rozwija się cukrzyca?

Dokładna przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest znana, ale uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Cukrzyca typu 2 zwykle rozwija się z powodu połączenia wyborów dotyczących stylu życia (takich jak dieta i brak ćwiczeń) i genetyki.

Jeśli masz cukrzycę lub uważasz, że możesz być zagrożony jej rozwojem, porozmawiaj z lekarzem. Istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu stanu zdrowia i prowadzeniu długiego, zdrowego życia. Pamiętaj, że dokonywanie wyborów dotyczących zdrowego stylu życia – takich jak stosowanie odżywczej diety i regularne ćwiczenia fizyczne – to zawsze dobry pomysł.

Regularne badania kontrolne i leczenie cukrzycy są ważnymi elementami utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jeśli masz cukrzycę, regularnie monitoruj swój poziom cukru we krwi i upewnij się, że jest on pod kontrolą. Będziesz także musiał regularnie odwiedzać lekarza, aby upewnić się, że cukrzyca nie ma negatywnego wpływu na inne elementy zdrowia. diabetyk24.pl